III. Dönem Hibe Projeleri | WWF

III. Dönem Hibe ProjeleriWWF-Türkiye, 2010 yılında başlattığı “Türkiye'nin Canı” hibe programıyla yerel sivil toplum kuruluşlarının, projelerini destekleyerek ülkemizin kaybolmaya yüz tutmuş doğal değerlerinin korunmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.
 
Program kapsamında 2017-2018 yıllarında yürütülmek üzere desteklenecek projeler, seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeyle belirlendi. Destek kapsamında yürütülecek projelerle ülkemizin çok değerli doğal alanlarında yaşayan kadife ördek (Melanitta fusca) gibi sulak alan kuşlarının yanısıra , kaşalot (Physeter macrocephalus), gagalı balina (Ziphius cavirostris ve Mesoplodon sp.) gibi deniz memelileri ve beyaz çalı gorgonu (Spinimuricea klavereni), küçük gorgon (Paramuricea macrospina), sarı gorgon (Eunicella cavolini) gibi mercanlar yaşadıkları doğal ortamlarda korunacak.
 
Sırasıyla, KuzeyDoğa Derneği (Kars), Deniz Memelileri Araştırma Derneği (Antalya) ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (İstanbul) tarafından yürütülecek projelerde yöre insanı aktif rol oynayacak.
 
Bu projeler, adı geçen türlerle ilgili bilgi eksikliğini giderirken, daha iyi korunmaları için gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.
 
	© Deniz Memelileri Araştırma Derneği
Derin Denizlerin Dev Koruyucuları
© Deniz Memelileri Araştırma Derneği
 
	© Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK)
Türkiye'nin Tek İç Denizi Marmara’nın Canı Mercanlar
© Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK)