Hatay Dağ Ceylanları | WWF


 
© TTKD / WWF-Türkiye
Proje adı: Hatay Dağ Ceylanlarının (Gazella gazella) Yaşam Ortamlarının İyileştirilmesi ve Risklerin Azaltılması

Proje yürütücüsü:
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi (TTKD)

Çalışma alanı:
Hatay, Kırıkhan

Proje ihtiyacı ve amacı:

Gazella gazella, Türkiye Memeli Listesi'ne 2008 yılında belgelenmesinin ardından eklenmiş olan bir türdür. Günümüzde sadece 150 civarında bireyin kaldığı tahmin edilen Hatay dağ ceylanı, Türkiye’de sadece tek alanda yaşamaktadır. Bu alanın genişliği, boyu 11 km, eni 4.5 km’dir.

Projenin hedefi, şimdiye kadar sadece kutsal kabul edildikleri için belli yaş ve üzerindeki insanların gayretiyle hayatta kalan popülasyonun devamının sağlanması için bölgede yeni yetişen neslin ceylanları sahiplenilmesi ve bölgenin değeri olarak görülmesinin sağlanmasıdır.

WWF-Türkiye Hibe Programı’yla, derneğin bölgede 2008’de başlattığı çalışmalar esnasında kendi imkânlarıyla yapamadığı ancak mutlak surette yapılması gereken faaliyetler, hayata geçirilmiş oldu.

Neler yapıldı?

- Ceylanların su ihtiyacının karşılanması için su yalağı yapıldı.
- Ekoturizm faaliyetlerine destek olmak, yöre halkının türü tanımasını ve korumasını sağlamak amacıyla kurulan ceylan gözlem yerine ziyaretler gerçekleştiriliyor.
- Ceylanların yaşam alanına yakın olan köylerdeki okullara gidilerek, tür ve türe yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi.
- Projenin yerelde duyulmasından sonra, yöre halkı türe sahip çıkarak yaralı ve hamile ceylanları yetkililere getirmeye başladı.
- Ceylanların yaşam alanını belirten yönlendirme tabelaları yerleştirildi.
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, bölgenin korunan alan ilan edilmesi ve bir ceylan üretim merkezini kurması için hazırlıklara başlaması projenin önemli kazanımları arasında yer alıyor.
- Akademik dergiler, haber bültenleri ve radyo programları aracılığıyla, Hatay’da ceylanların bilinirliği artırıldı. Proje ulusal basında da yer aldı. TRT tarafından bölgedeki dağ ceylanları hakkında bir belgesel hazırlamaya başladı.

Ceylanlar resmi olarak ilk defa sayıldı!
TTKD, sivil toplum kuruluşları ve bilim insanlarının desteği, Orman ve Su İşleri 7. Bölge ve Hatay Şube Müdürlüğü'nün katılımıyla ilk defa resmi olarak ceylan sayımını gerçekleştirdi. Bu sayımda 230 birey tespit edildi.
 
© Türkiye'nin Canı. TTKD
Hatay dağ ceylanı bilgilendirme tabelası
© Türkiye'nin Canı. TTKD
Ceylanları gözlemlemek için bu tabelaları takip edin!
Proje kapsamında Hatay dağ ceylanı hakkında bilgilendirme tabelaları hazırlandı ve yerleştirildi. Yolunuz Hatay Kırıkhan'dan geçerse, bu tabelaları takip ederek Gazella gazella'yı doğal ortamında görme şansını yakalayabilirsiniz.