Küre Dağları'nın Şapkalı Gizemi: Mantarlar | WWF


 
© KEKOOP / WWF-Türkiye
Proje yürütücüsü: Küre Dağları Ekoturizm Geliştirme Kooperatifi (KEKOOP)

Çalışma alanı:
Kastamonu-Bartın, Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesi

Proje ihtiyacı ve amacı:

Küre Dağları habitat özellikleri sebebiyle çeşitli doğal makro mantar türlerine ev sahipliği yapıyor. Mantar türleri yerel halka ekonomik katkı sağlamakla beraber biyolojik çeşitliliğin de vazgeçilmez unsurlarıdır. Küre Dağları’ndaki makro mantar türleri ve dağılımları üzerine, yöre halkının topladığı beş tür (Kanlıca Mantarı, Ayı Mantarı, Kuzu Göbeği Mantarı, Yumurta Mantarı, Kayın/İstiridye Mantarı) dışında herhangi bir veri bulunmuyor. Aynı zamanda, mantarlar yöre halkı tarafından yanlış yöntemlerle toplanıyor ve bu durum mantar popülasyonlarının geleceğini tehdit ediyor.

Proje kapsamında, Küre Dağları Milli Parkı ve tampon alanda doğal makro mantarların korunması, tanınması ve sürdürülebilir bir gelir kaynağı olarak değerlendirilmesi için diğer korunan alanlarda tekrar edilebilir bir örnek uygulamanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Neler yapıldı?

- Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde yayılış gösteren doğal mantar türleri, mantar uzmanları ve yöre halkının da katılımıyla, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan arazi çalışmalarıyla saptandı. Daha sonra, konuyla ilgili yazarlar ve paydaşlar bir araya getirilerek, pazar potansiyelinin güçlendirilmesi için saha tanıtım gezileri düzenlendi.
- Tanıtıcı Saha Gezileri ile mantarlar doğal ortamlarında fotoğraflandı. Bölgenin yemek kültüründe yer edinmiş veya iç ve dış pazarda talep gören/görebilecek mantar türleri, Slowfood Türkiye ağının üyesi şefler, yemek yazarları, medya temsilcileri ve işletme sahiplerinden oluşan 20 kişilik bir gruba tanıtıldı. Yöre halkı ve mantar konusunda uzmanların katılımıyla bölgedeki mantar türlerinin ekoturizm açısından önemini ele alan çalıştaylar gerçekleştirildi. Proje, İtalya’nın Torino kentinde gerçekleştirilen uluslararası Salone del Gusto (Lezzet Festivali) ve Terra Madre (Toprak Ana) etkinliğinde tanıtıldı.

Küre Dağları'nda 30 makro mantar türü tespit edildi!
Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde doğal yetişen makro mantarlar, yöre halkının geçim kaynakları arasında yer alıyor. Ekoturizm açısından başarılı örnekler sergileyen Küre Dağları Milli Parkı ve çevresi için doğal mantarlar, ekoturizmin sürdürülebilirliği açısından önemli bir değer.